zgradbaZavod Antona Martina Slomška ali krajše Slomškov zavod je mlada kulturna in vzgojna ustanova, ki jo je leta 1995 ustanovila takrat škofija, danes Nadškofija Maribor.

V širokem spektru dejavnosti, za katere je zavod registriran, sta najpomembnejši vzgoja in izobraževanje. Tako so se od ustanovitve naprej začeli napori za delovanje gimnazije.

Kljub močnim oviram s strani nekaterih političnih sil, ki so bile tovrstnim prizadevanjem zelo nenaklonjene, je s šolskim letom 1997/1998 začela delovati Škofijska gimnazija Antona Martina Slomška. »Z njo želi mariborska škofija odgovoriti na znamenja časa, se še bolj vključiti v vzgojo in izobrazbo naroda, mladi Univerzi v Mariboru pripraviti humanistično izobražene slušatelje, slovenski prihodnosti pa za znanstveno delo usposobljene ljudi, idejno zdrave in močne osebnosti, ki bodo sposobne opravljati odgovorna poslanstva v blagor naroda in sveta« (dr. Franc Kramberger, mariborski nadškof).

S svojim delovanjem je šola pričela v tveganih prostorskih okoliščinah – kot gost v Srednji strojni in kovinarski šoli na Teznem. V letu 2008 se je prostorska agonija končno razrešila in tako se je gimnazija in celotni zavod v aprilu 2008 preselil na Vrbansko 30 v Mariboru. V stavbo, ki je bila zgrajena pred drugo svetovno vojno, da bi bili v njej bogoslovje, internat in malo semenišče. Od leta 2006 v teh prostorih že delujeta Hiša otrok – vrtec Montessori in podenota Študentskih domov Antona Martina Slomška. V novih prostorih bo zavod lahko izvajal še mnoge druge vzgojno-izobraževalne, kulturne in podobne dejavnosti, med drugim bo svojim dijakom lahko ponudil možnost bivanja v lastnem dijaškem domu.

Ne glede na prostorske težave je Škofijska gimnazija A. M. Slomška dosegala lepe uspehe na različnih tekmovanjih ter pri projektih doma in v tujini. V šolski prostor na Štajerskem je vnesla pluralnost in drugačnost vzgoje in izobraževanja, zato je nekaterim trn v peti, drugi pa se je veselijo. Naša orientacija je od vsega začetka takšna, da gradimo na razgledanem in kultiviranem posamezniku, ki bo znal s slovensko identiteto brez zavor vstopiti v evropske integracije in se ne bo ustrašil globalizacije. Kdor želi doseči ta cilj, za tistega je mesto na naši šoli.

Rektor Vikariata Antona Martina Slomška dr. Ivan ŠTUHEC
Direktor Zavoda Antona Martina Slomška dr. Andrej FLOGIE
Ekonom Matjaž PODLESEK
Tajnica Cvetka JAKOPEC
   
   
Duhovni asistent Zavoda AMS  
Predsednik Upravnega odbora Šolskega sklada  
Predsednik Upravnega odbora Štipendijskega sklada Matjaž PODLESEK
   
Ravnateljica Hiše otrok - vrtca montessori in Osnovne šole montessori  Stanka ČREMOŽNIK PARPAILLON
Ravnatelj Škofijske gimnazije Antona Martina Slomška dr. Samo REPOLUSK
Ravnateljica Dijaškega doma Antona Martina Slomška  dr. Lidija HAMLER
Ravnatelja Glasbene in baletne šole Antona Martina Slomška mag. Aleš MARČIČ
Vodja medgeneracijske akademije  dr. Magdalena Šverc
Zavod Antona Martina Slomška je bil ustanovljen leta 1995 z namenom, da v njegovem okviru prične delovati Škofijska gimnazija Antona Martina Slomška. Za uresničevanje svojega namena ima Zavod Antona Martina Slomška več organizacijskih enot: Škofijska gimanzija AMS, Vrtec montesorri, Dijaški dom AMS, Študentski dom AMS, Glasbeno-baletna šola AMS in Medgeneracijska akademija, ki delujejo po javno veljavnih programih. Cilj Zavoda Antona Martina Slomška je, da aktivni generaciji prebivalstva omogoči varno in kvalitetno bivanje njenih družinskih članov, od predšolskih, tistih, ki se izobražujejo, do tistih, ki v starosti niso več popolnoma samostojni. Sobivanje generacij v okviru zavoda pomeni vzajemni pretok generacijskih izkušenj in potreb, kar bi vsem omogočalo visoko stopnjo aktivnega, ustvarjalnega in kvalitetnega življenja. S tem konceptom zavod odpira nov model vzgojno-izobraževalnega in socialno-varstvenega pristopa, ki je odgovor na civilizacijski problem izločenosti starejše generacije iz življenjskega toka in odrezanosti mlade generacije od korenin preteklosti. V ta namen razvijamo in pospešujemo tudi lastno medgeneracijsko pedagogiko in socialno skrbstvo. Zavod v zadnjih letih razvija sodobne pristope poučevanja z uporabo IKT in inovativnih načinov in pristopov poučevanja, ter jih širi v slovenski prostor. V ta namen smo si zastavili nekaj globalnih ciljev, ki nam služijo kot vodilo pri nadaljnjem delu in razvoju: Zmanjšati digitalno ločnico in pospeševati digitalno pravičnost in e-vključenost vseh generacij, dvig kompetenc 21. stoletja (kritično mišljenje, ustvarjalnost, sposobnost reševanja problemov..) izboljšati uspeh in konkurenčnost naših učencev, izboljšati poučevanje in učenje naših učiteljev, razviti novo kulturo učenja podprto z informacijsko komunikacijsko tehnologijo, kjer je učeči v središču (fleksibilnost, personalizacija, različni učni stili se kombinirajo) Vizija zavoda v obdobju naslednjih 5 let je nadaljevati s prepoznavnostjo v slovenskem prostoru kot priznani medgeneracijski center in prva inovativna šola v Sloveniji, ki s pomočjo inovativnih pristopov in informacijsko komunikacijske tehnologije povezuje vse generacije med seboj. Prav tako se nameravamo aktivno posvetiti razvoju kompetence samoiniciativnosti in podjetnosti, ki pomenita sposobnost posameznika za uresničevanje svojih zamisli s ciljem motivirati čim več mladih za razvoj lastne podjetniške ideje, ki bodo pridobile pozitivni odziv na trgu. Zavedamo se, da je za to pomembno razviti predvsem inovativno in ustvarjalno okolje za inkubacijo idej (dijaški inkubator).