Bernardka Radej, profesorica sociologije in geografije, je gimnazijo vodila kot vršilka dolžnosti ravnateljice pol leta v obdobju 2017-2018. S svojim delom in zavzetim osebnim pristopom je gimnazijo peljala skozi prehod slovesa prve ravnateljice ob njeni upokojitvi do prihoda novega ravnatelja. V tem času je bila deležna tudi negotovosti reševanja prostorske stiske gimnazije in celotnega zavoda ZAMS na Vrbanski, s čimer pa se je spoprijela z optimizmom in s pogumnim pogledom v prihodnost.
Ga. Irena Rebolj Kraner, profesorica matematike, je bila prva ravnateljica Škofijske gimnazije Antona Martina Slomška v letih od 1997 do 2017. Z njo je gimnazija shodila in odrasla, ob njenem modrem vodenju pa je gimnazija preplula prvih 20 mirnih in viharnih let vse do svoje polnoletnosti, ko lahko gimnazija samozavestno zre proti novim obzorjem v medgeneracijskem centru na Vrbanski.
Na akademiji, 22. decembra 2017, ko se je ravnateljica ga. Irena Rebolj Kraner poslavljala od dijakov in zaposlenih, je v imenu vseh navzočih dijakinja Patricija Cverlin prebrala besede zahvale in slovesa.
"Opisati dvajset let v nekaj stavkih je umetnost. V Jezusovi zgodbi je to lahko, ker o tistih dvajsetih letih vemo le to, da jih je preživel kot tesarski pomočnik ter Jožefov naslednik v delavnici. Pri gospe Ireni Rebolj Kraner je stvar drugačna. Naša najljubša Dolenjka je namreč stala že ob zibelki naše gimnazije. Spremljala je njene prve otroške korake, se ukvarjala z njeno puberteto in vesela dočakala njeno polnoletnost.
Najdemo jo že v prvi ekipi Škofijske leta 1997, ko prvih učiteljev ni bilo še niti za košarkarsko peterko. Takrat je zraven živahnega ravnateljskega dela razdeljevala tudi matematično znanje, čemur je ostala zvesta vse do danes.
Prvo desetletje svojega ravnateljevanja je gospa ravnateljica preživela v zanimivem sožitju s »kovinarji« na Zolajevi na Teznem. Medtem, ko so za današnje dijakinje in dijake ti »kovinarski« časi že del komaj verjetih legend, se marsikateri profesor spominja predvsem enega prostora v tisti stavbi. Zbornice. To je bil kraj sproščenih pomenkov, širokih nasmehov in sirovega bureka ob petkih. Seveda tudi resnih opozoril in konferenc, a ta so utonila v pozabo. V pisarni ob zbornici pa si lahko vselej srečal našo gospo ravnateljico, ki je prva prišla in zadnja odšla.
Ko je Škofijska prestopila v puberteto, je dobila novo, sedanje domovanje. Gospa ravnateljica je tudi tukaj svoje poslanstvo odlično izpolnjevala. Kljub temu, da se navzven na prvi pogled ni videlo, kaj počne, so rezultati več kot očitni. Preko šolskega praga je pospremila dvajset generacij dijakinj in dijakov.
Zraven inovativnega šolskega programa nam je omogočila ogromno projektov, na katerih smo lahko spoznavali in razvijali svoje talente in danosti. Spodbujala nas je, da smo gradili medsebojne odnose in tako dosegli, da razred ni le razred, ampak diha kot družina. Kako pomembno je, da ima dijak razumevajočo in modro osebo, ki vodi šolo po pravi poti in da vsak dan, kljub zahtevnemu šolskemu programu, z veseljem preživlja čas s sošolci, ki so bistveno več kot le to.
Kot sama zase pravi, je bila res stroga, vendar pravična in razumevajoča. Njen cilj ni bil dijake učiti, ampak dijake naučiti. Temu se je posvetila z vsem srcem, razumom in modrostjo.
Draga gospa ravnateljica, vsi mi: dijakinje, dijaki, profesorice, profesorji in celotna ekipa Škofijske smo Vam iz srca hvaležni. Hvala, da smo bili deležni Vašega iskrenega truda. Vaše predanosti. Vaše ljubezni. Škofijska brez Vas ne bi bila to, kar je danes. Hvala vam."
Andreja Vidmar, prof. in Patricija Cverlin, dijakinja
Knjižnica deluje že od samega začetka naše šole. Zmeraj smo si prizadevali nabavljati knjige, katere so pri pouku najbolj potrebne. Nekaj knjig smo kupili, zelo veliko pa so nam jih darovali ljudje dobrega srca iz SV Slovenije. Danes knjižnica šteje že več kot 14.000 enot knjižničnega gradiva. Prevladujejo seveda knjige. In katere knjige so to? To so knjige z vseh področij, urejene po sistemu univerzalne decimalne klasifikacije. Kaj to pomeni oz. kakšen je ta sistem? To je sistem, ki je enoten po vsem svetu. Zavzema samo devet osnovnih postavitev, ki pa se lahko razpredajo daleč daleč naprej, odvisno kako podrobno jih bibliotekar postavi v »svoji« knjižnici.
Če se želite tudi vi dobro počutiti in znajti v knjižnici, je dobro, da teh nekaj postavitev čim prej usvojite. Na kratko vam jih bom predstavila:
0 Splošno. Znanost
1 Filozofija (Psihologija)
2 Verstvo
3 Družbene vede (Sociologija. Politologija. Vzgoja in izobraževanje …)
5 Naravoslovne vede (Matematika. Fizika. Kemija. Biologija …)
6 Uporabne znanosti. Medicina. Gospodinjstvo
7 Umetnost (Arhitektura. Fotografija. Glasba. Šport)
8 Jezikoslovje. Literarna veda. Književnost
9 Domoznanstvo. Zemljepis. Biografije. Zgodovina
Poleg knjig s teh področij, ima naša knjižnica še informacijsko zbirko, v kateri so zbrani slovarji, leksikoni in enciklopedije, pa časopisno zbirko, katera obsega časopise oz. periodiko za različne predmete (slovenščino, matematiko, kemijo, geografijo, zgodovino, biologijo, verstvo ...), imamo pa tudi zbirko CD-jev in DVD-jev. Obisk bralk in bralcev je zelo visok, saj so profesorice in profesorji ter dijakinje in dijaki naše šole zelo pridni bralci leposlovja in pravi raziskovalci znanstvenih in strokovnih del.
Predsednik: dr. Samo Repolusk, prof.
Namestnica predsednika: Bernardka Radej, prof.
Tajnica: Anica Lorenčič Rukav, prof.
Notranji člani:
-
Maja Tuš Kolarič, prof.
-
Peter Medved, prof.
-
Jakob Murko, prof.
-
Urška Koren, prof.
Zunanje člane imenuje RIC.
Komisija za notranji nadzor pri maturi:
- Bojana Panevski, prof.
- Martina Ješovnik, prof.
- Mirko Đukić, prof.
Na Škofijski gimnaziji Antona Martina Slomška velja enak pravilnik o maturi kot na vseh ostalih slovenskih šolah. Vse o tem najdete na strani Republiškega izpitnega centra.
Na gimnaziji Antona Martina Slomška velja enak šolski in maturitetni koledar, kot na vseh ostalih gimnazijah v Sloveniji. Najdete ga lahko na tej povezavi:
https://www.ric.si/splosna-matura/koledar-splosne-mature/
Na tej povezavi najdete aktualne obrazce: https://e-uprava.gov.si/podrocja/izobrazevanje-kultura/srednja-sola/splosna-matura.html
Obrazec za kandidate s posebnimi potrebami